Středověk/od 5.stol.n.l.do 15. stol. /

29. července 2013 v 0:14 |  hudební nauka
Zpěv starých křesťanů

V Palestině se zrodilo nové náboženství-křesťanství.
Základem křesťanství je víra v jediného Boha,milujícího a spravedlivého stvořitele,láska k bližnímu a víra v posmrtný život.
Křesťanské myšlenky se nejprve šířily ústním podáním,později prostřednictvím bible.Vyznavači křesťanství byli zpočátku pronásledování římskou mocí.Museli se proto skrývat a ke svým bohoslužbám /liturgiím/se scházet tajně ,obvykle v posledních prostorách /katakombách/ . Teprve roku 313 bylo možno svobodně se přihlásit ke křesťanské víře.
Součásti společných bohoslužeb byly též liturgické zpěvy, převážně na biblické texty.
Nejznámější jsou žalmy,sbírka zhudebněných oslavných a prosebných /chválozpěvů/ ze Starého zákona.
Hymnus-zhudebněný chválozpěv , který nepocházel z bible.
Na přelomu /6. a 7. stol. / římský papež Řehoř /Gregorius / Veliký shromáždil a upravil všechny liturgické zpěvy.Tento soubor křesťanských zpěvů byl nazván gregoriánským chorálem.
Chorál-je jednohlasý zpěv katolické církve i církví protestanských.
Gregoriánský chorál je jednohlasý zpěv bez doprovodu nástrojů na latinské texty z bible.Má volné tempo,nemá přesně určený takt,délky not,má bohatě klenutou melodii,zdobenou tzv. melismaty.
Zpěv-melismatický-na jednu slabiku se zpívá více tónů
-sylabický-na jeden tón se zpívá jedna slabika
Gregoriánský chorál může být přednášen sólistou , sborem mohou se střídat sóla a sbor-responsoriální zpěv nebo dva i více sborů- antifonický zpěv. Charakter chorálu je vážný , vznešený , slavnostní .

Písemná notace
Prvním notovým písmem byly znaky podobné-háčkům,čárkám,tečkám.Vznikly kolem 9.stol. - nazývaly se neumy.Umisťovaly se volně nad text.Neudávaly přesnou výšku ani délku tónů. Pouze směr melodie,různé její ozdoby,počet tónů ve znaku....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama